MOSKI SVET

Nova generacija mobilnih telefonov (GSM) v Slovenij je cedalje stevilcnejsa, se posebej s pomudbo novih tujih blagovnih znamk

potrebna je le odlocitev

Spoznali smo se z GSM tehnologijo mobilne telefonije, opravili razgovor z direktorjem podjetja Telereya, ki nam je razkril prednosti GSM pred NMT tehnologijo, povzeli pa smo tudi glavne znaiinosti te tehnologije iz prospekta podjetja Mobitel, pripravili povzetek "mobitelovega bontona" in obiskali www streznik www.gsmworld.com, kjer so vse informacije o trenutnih GSM operaterjih na svetu.

Analogni sistem mobilnih telefonov (NMT) se je pojavil v Sloveniji ze pred nekaj leti, ko je takratna PTT Slovenije ustanovila druzbo Mobitel. Dobro se spomnim, kako je takratni direktor druzbe leta 1992 opisal izjemne rezultate vzpostavljanja infrastrukture (repetitorjev) za delovanje t.i. NMT analognih telefonskih aparatov Carry Phone, ki so ob pricetku prodaje stali 8000 nemskih mark. Takoj za njim se je pojavila se blagovna znamka Benefon Classic in Forte. Tudi sam sem bil eden izmed uporabnikov aparata NMT. Ker sem moral pisarno za dve leti zamenjati z avtomobilom, sem si s pomocjo Mobitela in poslovnega kovcka (prenosni racunalnik in modem) ustvaril pogoje za delo na terenu. S pridom sem izkoristil moznosti mobilne telefonije. Tik pred tem nam je uspelo s podjetjem Acord 92 iz Ljubljane in tehniki iz finske firme Benefon izdelati vse potrebno za posiljanje in sprejemanje faksov kar iz avtomobila. Po nekaj dneh usklajevanja in testiranja smo slovesno poslali verjetno prvi faks iz avtomobila v pisarno direktorja Mobitela. Na opravljeno delo smo bili zelo ponosni, saj so se kasneje v avtomobilih pojavili klasicni avtomobilski faksi.

Mene pa je zadeva se vedno zanimala v povezavi s prenosnim racunalnikom. S pojavom tehnologije GSM (Global system for Mobile Communication) se je svet mobilne telefonije za prebivalce iz Slovenije sunkovito odprl tudi za ostale evropske drzave. Gre za svetovni celularni sistem mobilne telefonije, delujoc v frekvencnem obmocju 900 Mhz, medtem ko NMT (analogni sistem) deluje v frekvencnem obmocju 450 Mhz. Svetovni standard GSM je sprejelo skoraj sto drzav po vsem svetu, stevilo operaterjev pa se je povzpelo na 164. Strokovnjaki predvidevajo, da bo do konca tisocletja stevilko operaterjev GSM naraslo na 230 v vec kot sto drzavah, skupno stevilo narocnikov pa bo doseglo 100 milijonov. Po besedah Jozeta Zlendra, direktorja podjetja Teleray, je kot ponudnik GSM na prvem mestu v svetu se vedno ameriska Mottorola, takoj za njim pa sledi finska firma Nokia, ki v Evropi pokriva povprecno od 35- 65 odstotkov trzisca mobilne telefonije v razlicnih drzavah. Sledi preostalih 30 ponudnikov, ki obvladujejo skoraj polovico evropskega trzisca.

PREDNOSTI SISTEMA GSM so:

vecja zasebnost pogovorov, ki jo omogoca digitalna tehnologija, onemogocena zloraba v primeru kraje osebne stevilke PIN, ki je znana samo narocniku, visoka (za mobilne razmere kar neverjetna) kakovost prenosa zvoka, siroka paleta dodatnih storitev (prenos podatkov, e-mail, prenos faksiranih sporocil, telefonski predal GSM, konferencna zveza do sest uporabnikov hkrati in visoka stopnja mobilnosti in dosegljivosti v svetu.


Slovenija:Pokritost s signalom GSM

MOBITELOVO DIGITALNO OMREZJE - MOBITEL GSM
V letu 1996 so z digitalnim signalom pokrili slovenski cestni kriz, vecja mesta, pomembnejsa turisticna sredisca ter Obalo, kar ustreza priblizno 40-odstotni pokritosti (po povrsini in prebivalstvu). Do leta 2000 se bo Slovenija s petimi telefoni na sto prebivalcev na tem podrocju pridruzila srednjerazvitim drzavam Evrope.

NAROCNISKA KARTICA-POGOJ ZA DELOVANJE GSM APARATA
Vsak telefonski aparat GSM ima svojo narocnisko kartico SIM. Na njej je zapisana narocniska stevilka, ki jo prejme narocnik ob sklenitvi narocniskega razmerja. Kartica vsebuje podatke o imetniku, z njo se belezijo vsi opravljeni pogovori oziroma stroski telefoniranja. Na njej je zapisana tudi posebna varnostna koda PIN (Personal Identification Number), ki onemogoca zlorabo narocniske stevilke.

VZPOSTAVITEV ZVEZE V DOMICILNEM OBMOCJU
GSM uporablja v Sloveniji omrezno stevilko 041. Uporabnik omrezja GSM lahko vzpostavlja klice kamorkoli: v digitalnem omrezju GSM, v analognem omrezju NMT, v fiksnem omrezju Telekoma in preko fiksnega omrezja Telekoma v tujino. Uporabnik GSM-a je dosegljiv iz vseh nastetih omrezij, le ce ima vkljucen aparat in se nahaja na obmocju signala GSM.

VZPOSTAVLJANJE ZVEZ V TUJIH OMREZJIH GSM
Druzba mobitel je ze sklenila tki. roaming pogodbe s tujimi operaterji GSM v sedemnajstih evropskih drzavah. Do konca leta nacrtujejo povezave z vsemi evropskimi operaterji. Postopoma pa bodo pogodbe sklenili tudi s preostalimi operaterji v svetu. Ce vas klicejo v tujino (dohodni klici), ga kot uporahnik GSM placate od nase centrale naprej po ceniku Mobitel-a za mednarodni promet. Vasa stevilka je vedno 041 + narorniska stevilka, saj je domaci centrali znano, kje v tujini se nahajate.

STROSKI VKLJUCITVE V OMREZJU GSM
Prikljucna taksa s kartico SIM stane sedaj 4.305 SIT s petodstotnim prometnim davkom. S tem sklenete narocnisko razmerje in prejmete narocnisko kartico SIM operaterja druzbe Mobitel. Mesecna narocnina v omrezju GSM obstaja v dveh paketih, in sicer:
Osnovni paket GSM z mesecno narocnino 6.090 SIT s petodstotnim prometnim davkom, v katerega so vkljucene osnovne telefonske storitve (telefonija, preusmeritev klica). Dodatno imate moznost narociti k osnovnemu paketu se ostale storitve, ki se placujejo mesecno od 180 do 360 SIT, odvisno od narocene storitve (npr. konferencna zveza, zadrzanje zveze, prenos podatkov itd.).
Poslovni paket GSM z mesecno narocnino 7.350 SIT s petodstotnim prometnim davkom, v katero je vkljucenih vec osnovnih telefonskih storitev, zato priporocamo ta nacin za poslovne namene. Tudi pri tem paketu ohstaja moznost dodatnih storitev po ceni 270 do 360 SIT mesecno, npr. zapora klica, prenos podatkov, prenos faksiranih sporocil itd.
Pri osnovnem in poslovnem paketu GSM obstaja tudi moznost dodatnih stevilk, kar stane 1.450 SIT mesecno, kadar uporabljate storitev prenosa podatkov ali sprejemanja faksiranih sporocil.
V osnovnem paketu GSM ohstaja tudi moznost dodatne storitve telefonskega predala GSM, kar stane dodatnih 1.000 SIT na mesec. Ta storitev je v poslovnem paketu ze vkljucena v ceno.

BONTON TELEFONIRANJA
Nekaj dni nazaj smo lahko prebrali clanek o brezzicnih telefonih kot o nadlogah v tem desetletju. Ce ne upostevamo bontona mobilne telefonije, postanemo prava nadloga za okolje. V gledaliscu ali kinu v najbolj napetih ali prijetnih trenutkih nekomu zazvoni telefon in na nase veliko presenecenje se ta clovek pricne pogovarjati. V skandinavskih dezelah se je pricelo gibanje proti tej elektronski nadlogi. V kinih in teatrih nastavljajo instrumente, ki lovijo aparate in opozarjajo redarje, da ima obiskovalec vklopljen mobilni telefon. Sluzbe za nujno pomoc se pritozujejo, da jih zaradi lahke dosegljivosti zasipavajo z nepotrebnimi klici. Henning Hansen, predstavnik organizacije za preprecevanje krutosti nad zivalmi na otoku Lolland, pravi, da jih pogosto klicejo ljudje samo zato, ker so kje videli kravo, ki grdo gleda in jezno muka. Svedski duhovniki se pritozujejo, da morajo skoraj na vsakem pogrebu opozarjati, naj vsaj med pogrebno slovesnostjo pustijo telefone pri miru.

MOBITELOV BONTON ALI KAKO UPORABLJAMO MOBILNI TELEFON

Dobro je vedeti, kaj vse spada k bontonu pri uporabi mobilnega telefona. Druzba Mobitel je v ta namen pripravila nekaj pravil obnasanja in uporabe, ki so razdeljena v tri podrocja:

Pravila veljajo:
-
Klicimo ob primerni uri.
- Najprej se predstavimo.
- Bodimo vljudni in spostujmo sogovornika
- Pazljivo prisluhnimo sogovorniku in se mu med pogovorom v celoti posvetimo.
- Bodimo kratki in jedrnati.

Ne motimo ostalih brez potrebe:
- Ne klicimo, kadar motimo okolico.
- Izognimo se stalnemu zvonjenju mobitela v druzbi.
- Kadar ne moremo sprejemati klicev, ne da bi motili okolico, jih usmerimo v telefonski predal.
- Klic preusmerimo na obicajni telefonski prikljucek.
- Kadar vas caka nov klic, koncajte pogovor.

Varnost je na prvem mestu:
- Slusalke med voznjo ne drzitev rokah.
- Zvonjenje nastavite na ustrezno jakost.
- Sogovornika opozorite, da telefonirate med voznjo.
- Na zvonjenje ne reagirajte nemudoma.
- Uporabljajte spomin vasega aparata.
- Rocnega telefona ne postavljajte na sopotnikov sedez.
- Kadar lahko z mobitelom pomagate drugim, ne odlasajte.

Najbolj komunikativni so Finci, saj ima trideset odstotokov prebivalstva celularne telefone. Sledijo jim Svedi z dva odstotka manj, ki slovijo kot molcecni narod. Nemci sc primerjavi s skandinavci v tem pogledu zelo nekomunikativni, saj imajo pri sebi le priblizno sedem odstotkov mobilnih telefonov, medtem ko imajo v Svici devet celih dva odstotka, v Avstriji sedem celih pet odstotka in na Nizozemskem sest celih pet odstotka. Ena najvecjih proizvajalk mobilnih telefonov, finska firma Nokia razposilja po restavracijah, gledaliscih in bolnisnicah brezplacne brosure z dvanajst pravili lepega vedenja pri ravnanju z celicnimi telefoni. Avtorica brosure Magdalena Ribbing svetuje uporabnikom obzirnost do drugih. "Ze to je nekaj, da izkljucite telefon med porocno slovesnostjo ali na smrtni postelji", se norcuje.

Tudi Japonci razmisljajo enako kot Danci, ki ze pripravljajo zakon, s katerim bodo prepovedali pogovore v avtomobilu. Enako razmisljajo tudi v Svici, Italiji, Avstraliji in na Portugalskem. V zadnjih sestih mesecih 1996 leta je na Japonskem umrlo na cesti devet ljudi,1627 pa jih je bilo ranjenih v 1140 prometnih nesrecah, katerih vzrok je bil brezzicni telefon. Tega ima vsak peti Japonec, prijavljenih pa jih 25 miljonov. Zato, spostovani uporabniki celicnih telefonov. Spostujte sebe in ostale in uporabljajte mobilni telefon tam, kjer je primerno in kjer ocenjujete, da ne ogrozate ostalih in sebe. O brezzicne telefonu pravijo, da je uspesnica tega desetletja. Letna stopnja rastije namrec petdeset odstotna, do leta 2000 pricakujejo pol milijarde uporabnikov. V Sloveniji ima druzba Mobitel cilj, da doseze popolno pokritost GSM signala do leta 2002.

STROSKI POGOVOROV
V notranjem pogovoru se gibljejo stroski po tarifi od 38,4 SIT do 84 SIT, odvisno od casa klicanja. Najcenejsi je pogovor med tednom od 19.-7. ure zjutraj, ob sobotah in nedeljah ter praznikih (38,4 SIT), najdrazji pa med tednom od 10.-16. ure, ko tarifa znasa 84 SIT, preostali cas pa stane 69.6 SIT. Za vse klice, opravljene med narocniki GSM - GSM, GSM - NMT ter NMT - GSM, veljajo za 10 odstotkov nizje cene pogovorov.

KAJ PA V TUJINI?
Kako je tujina pripravljena na brezzicne telefone? Pogledali smo preko internet omrezja in poiskali streznik http://www.gsmworld.com, kjer smo nasli vse natancne podatke o operaterjih GSM tehnologije in pripravili kratko primerjavo cen pogovorov na minuto med Slovenijo, Italijo, Avstrijo in Finsko. Cene minutnega razgovora so podane v nemskih markah.

Pogovor v konici Pogovor izven konice
SLOVENIJA Doma: od 7.00-19.00
Doma: od 19.00-7.00
Evropa
Amerika
Avstralija
0.77
0.77
1.47
2.54
2.54
0.64
0.35
1.22
2.21
2.12
AVSTRIJA Doma
Evropa
Amerika
Avstralija
0.74
1.04
1.55
2.15
0.22
0.81
1.04
1.70
ITALIJA Doma
Evropa
Amerika
Avstralija
0.58
0.89
1.96
3.10
0.30
0.89
1.96
3.10
FINSKA Doma
Centralna Evropa
Vzhodna Evropa
Amerika
Avstralija
0.43
0.90
0.96
1.37
1.37
0.22
0.71
0.96
1.07
1.07

Gregor Hauc


(c) MOSKI SVET / Si21